Domy Kanadyjskie a pompa ciepła – czy warto? | DomyKanadyjskie.com
domy kanadyjskie pod kluczdomy kanadyjskie blogi budowlanedomy kanadyjskie projekty

Domy Kanadyjskie a pompa ciepła – czy warto?

Zobacz więcej na temat:               

Czy montaż pompy ciepła jest opłacalny w domach szkieletowych?

Zdecydowanie NIE

Pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem dla murowanych domów i w dodatku bardzo, bardzo dużych. Pisząc „dużych” mamy na myśli domy o powierzchni 500-1000m²

W Polsce buduje się głównie domy o powierzchni ok. 100-150m². Porównajmy zatem koszty inwestycji oraz użytkowania przy pompie ciepła oraz zwykłych elektrycznych grzejnikach konwektorowych. Wszystkie poniższe wyliczenia dotyczą budynków o powierzchni ok. 130-150m².

Pompa ciepła:

Całkowity koszt montażu pompy ciepła (uzbrojenie kotłowni, odwiert oraz instalacja hydrauliczna składająca się w głównej mierze z podłogówki) to ok. 70.000PLN.

Koszty użytkowania pompy ciepła*

Opłaty roczne za prąd, który pobiera pompa ciepła na ogrzanie standardowego domu oraz ciepłej wody to ok. 1.800 PLN (dane od producenta dobrych jakościowo pomp ciepła). Do tego trzeba doliczyć koszt przeglądów pompy ciepła.

Grzejniki elektryczne:

Koszt montażu w standardowej wielkości domu to ok. 10.000 PLN (koszt przewodów, grzejników oraz urządzeń sterujących. Ogrzewanie elektryczne nie wymaga montowania centralnego pieca ani komina. Nie trzeba także doprowadzać specjalnego przyłącza, ponieważ prąd doprowadzamy i tak do każdego domu.

Koszty użytkowania ogrzewania elektrycznego*

Opłaty miesięczne za ogrzewanie standardowego domu oraz ciepłej wody to ok. 350-400 PLN miesięcznie, w zależności od zewnętrznych temperatur oraz żądanej temperatury wewnątrz budynku. Roczny koszt – przy założeniu 6 miesięcy okresu grzewczego – to 2.100-2.400 PLN.

Roczna różnica pomiędzy kosztem prądu zużytego do użytkowania zwykłych konwektorowych grzejników elektrycznych a prądu zasilającego pompę ciepła to max. 600 PLN. Różnica pomiędzy kosztami inwestycji w grzejniki a pompę ciepła to ok. 60.000 PLN. Jeśli podzielimy ten koszt 60.000 przez różnicę w rocznej eksploatacji (600 PLN) to wyjdzie nam, że inwestycja w pompę ciepła zwróci się po… 100 latach! O ile oczywiści nie będziemy robili wymaganych przeglądów pompy ani nie będzie się ona psuła.

Zważywszy, że każda elektronika ma określoną żywotność to inwestycja w pompę ciepła nigdy niestety nie zwróci się w standardowym budynku szkieletowym.

*dane z roku 2010

Wersja do druku Wersja do druku

.

brak komentarzy   ::   Dodaj własny komentarz

Komentarze są moderowane. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal DomyKanadyjskie.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *