Ściany zewnętrzne – obijanie płytą OSB | DomyKanadyjskie.com
domy kanadyjskie pod kluczdomy kanadyjskie blogi budowlanedomy kanadyjskie projekty

Ściany zewnętrzne – obijanie płytą OSB

Zobacz więcej na temat:                   

Płyta OSB na ścianach zewnętrznych
Czyli
Jak poprawnie mocować poszycie ścian zewnętrznych?

Najczęściej spotykanym w Polsce poszyciem ścian jest płyta OSB-3.

Na ściany zewnętrzne w rozstawie 40cm i 60cm stosuje się płytę OSB-3 o grubości 12mm. Nie ma potrzeby kłaść grubszej płyty, ponieważ w żaden sposób nie polepsza ona wytrzymałości ścian, a tylko niepotrzebnie podnosi koszt budowy.

Podstawowa zasada kładzenia płyt, obowiązująca przy ścianach, stropach i na dachu to DYLATACJA. Płyty nie mogą do siebie dotykać. Zostawia się pomiędzy nimi szczelinę ok. 2-3mm, aby miały miejsce na rozszerzanie się, kiedy w budynku podnosi się wilgotność powietrza (na przykład latem).

Płyty OSB muszą wiązać budynek, a więc bardzo istotne jest, gdzie będą łączone.

Druga zasadą jest więc łączenie płyt na słupkach, aby usztywniały one ścianę.

Ilość gwoździ lub zszywek zależy od rodzaju łączników. Zszywki wbija się co 15cm, gwoździe rzadziej. Warto odrysować sobie linię, którędy biegnie słupek, aby za każdym razem trafić w niego centralnie.

Kolejną ważną rzeczą jest docinanie płyt tak, aby jak najlepiej wiązały budynek, a nie tak, aby było jak najmniej odpadu.

!!!!!!! Pamiętajmy, że to jest konstrukcja budynku i jeśli tutaj coś zepsujemy w imię oszczędności, to do końca żywota tego domu będziemy za to płacić pęknięciami ścian. Istnieją miejsca, gdzie można na budowie oszczędzać, ale nie przy robieniu fundamentu, konstrukcji i dachu. Resztę znacznie łatwiej i taniej poprawić.

Płyty kładzie się „na mijankę” czyli jeśli zaczynamy od pełnej płyty to drugą warstwę zaczynamy mniej więcej od połowy płyty, aby uniknąć „krzyżowych” połączeń.

Płyty łączy się jak najdalej od wszelkich otworów. Oznacza to, że nigdy nie docinamy płyty wzdłuż otworu okiennego czy drzwiowego – tak jak nakazywałaby logika oszczędności. Te miejsca są najbardziej narażone na pękanie, więc tym mocniej musimy je chronić.

Wersja do druku Wersja do druku

.

52 komentarze   ::   Dodaj własny komentarz

Komentarze są moderowane. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal DomyKanadyjskie.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Robert

Witam
Mam pytanie, pewnie dla znawców prozaiczne, ale nie potrafię nigdzie znaleźć odpowiedzi. Płyta OSB ma takie wymiary, aby przy układaniu jej końce znalazły się na środku belek stropowych niezależnie czy ułożone są co 40 lub 60 cm. Jednak podczas układania płyty „pod ścianą” jeden z jej końców zakrywa całą belkę i w konsekwencji jej drugi koniec nie może opierać się na belce (brakuje jej te pół długości belki). Co w takim przypadku należy zrobić? Obciąć kawałek płyty do poprzedniej belki? Czy może ja coś źle rozumiem? Czekam na odpowiedź :)

  DomyKanadyjskie.com

  Płyta OSB ma długość 250 cm. Ściany budujemy co 40 lub 60 cm (jestem zwolennikiem co 40, bo nie widzę zysku przy rozstawie 60: mniej drewna, ale więcej OSB).
  Naddatek płyty zawsze się ścina. Szczelina pomiędzy płytami 3-4mm.

Gabriel Stangret

Jaką grubość płyt OSB zastosować na ścianę zewnętrzną pod okładzinę kamienną?

MB

Witam jaka jest dobra izolacja na zewnątrz domku wykonanego z płyt osb. Czy kładziemy na zewnątrz na osb paroizolację na to styropian mocowany na kołki i falej tynk. Czy może jakiś inny system. Pozdrawiam

Tomasz

Jak to jest z wiatroizolacją pomiędzy OSB a wełną mineralną, w wielu miejscach znalazłem informację, że wełna+klej+siatka+tynk stanowi taką barierę, że jest ona niepotrzebna. Jaką funkcję pełni ona w tym miejscu?

  DomyKanadyjskie.com

  To prawie prawda. Wiatroizolacja jest potrzebna w ościeżach okiennych. Na reszcie ściany nie.
  Zaleca się ją położyć, aby zabezpieczyć konstrukcję przed zamakaniem, jeśli budynek będzie stał dłużej nie osłonięty. Jeśli ma być ładna pogoda i mamy już gotowe okna i wełnę to nie ma potrzeby kłaść wiatroizolacji.

Tomasz

Dobry wieczór, czy OSB można instalowac pionowo zamiast proponowanego poziomego, zależy mi na związaniu jedną płyta ściany parteru i ścianki kolanowej.

  DomyKanadyjskie.com

  Można.
  Poziome wiązanie zaleca się ze względu na układ naprzemienny: pionowo słupki, więc płyty poziomo. Ale pionowe położenie płyt także jest poprawne.

   Tomasz

   Dziękuję za odpowiedź, jak zwykle rzeczową. Mam kolejne pytanie, czy do mocowania pionowych belek ścian zewnętrznych do ramy wystarcza 3 zszywki 90mm karbowane z gwoździarki czy lepiej zastosować wkręty ciesielskie stożkowe? Podobnie na co mocować nadproża, czy wszędzie tam można stosować zszywki z gwoździarki?

    DomyKanadyjskie.com

    Gwoździe 90mm. Do płyty OSB mogą być zszywki lub krótsze gwoździe.

JB

czy można na płytę osb położyć siatkę i zatrzeć klejem , a potem tynk strukturalny???

Antek imigrant

osb3 to niestety ale porazka calkowita jak juz lepej osb4 a najlepej mfp lub sklejke
Pozatym na sciany zawsze minimum to 2×6 inch
joist 2x10inch albo 2x12inch raftry moga byc 2×8 inch 2×10 tez

  DomyKanadyjskie.com

  Nie ma potrzeby kładzenia OSB4.Przekrój słupków i belek zależy od rozpiętości i ilości pięter.

Krzysztof

Witam,
Mam pytanie z innej beczki.
– gdzie dajemy i jak wiatroizolacje w przypadku konstrukcji ściany jak, licząc od wnętrza domu:
– konstrukcja szkieletowa,
– wiatroizolacja
– płyta OSB 12 mm
– pustka wentylacyjna
– deska elewacyjna.
Precyzując pytanie czy miedzy wiatroizolacja , a płyta osb musi być dylatacja ???

  DomyKanadyjskie.com

  Poprawne warstwy to (od środka):
  – konstrukcja szkieletowa
  – płyta OSB 12 mm
  – wiatroizolacja
  – pustka wentylacyjna
  – deska elewacyjna

Beny

Dlatego rozstaw jest 62,5 a nie 60cmb

  DomyKanadyjskie.com

  60cm. Inaczej nie da się przymocować płyt gipsowych od środka. To one decydują o rozstawie słupków.

ADAM

czy pIyty zewnetrzne naIezy zaimpregnowac przed poIozeniem izoIaci? P.

Przemek

Witaj. Nie bardzo rozumiem zasady docinania płyty przy oknach. Jeśli powiedzmy zaczne plytowania od krawędzi okna to dobrze czy źle?

  DomyKanadyjskie.com

  Żle. Na okna wycina się prostokąty w płytach. Nigdy nie kładzie się płyt (ani OSB, ani gipsowych) wzdłuż krawędzi okna lub drzwi.

dorota

Prosze o inf.jaką dokladnie nazwe welny skalnej nalezy uzyc przy ociepleniu kanadyjczyka?jezdze po marketach ale zaden sprzedawca nie jest zorientowany. Nawet proponują plyty lamelowe…. Bede wdzieczna za odp.
Chodzi mi o ocieplenie zew.zrywamy siding i chcemy tynk:-)

  DomyKanadyjskie.com

  Zapewne nie znam wszystkich dostępnych na rynku, które możemy położyć na szkielecie, ale na pewno może Pani użyć wełny firmy Paroc – model Linio (dawny FAS 3). Dostępne są grubości 50, 100 i 150mm w standardzie. Inne na zamówienie.
  Firma Rockwool także produkuje taką wełnę – o ile dobrze pamiętam model Fasrock (NIE Fasrock L, jak dobrze Pani zauważyła).

Antek

Witam planuję budowę domku letniskowego chciał bym go obić z zewnątrz osb 12 mm na to styropian. Pytanie moje jak połączyć osb ze styropianem w tradycyjnym budynku normalna sprawa a tu??

kocur

Rozumiem. Druga warstwa nie przykrywa pierwszej tylko jest niżej lub wyżej na ścianie. Dziękuję za szybka odpowiedź.

kocur

Płyty kładzie się „na mijankę” czyli jeśli zaczynamy od pełnej płyty to drugą warstwę zaczynamy mniej więcej od połowy płyty, aby uniknąć „krzyżowych” połączeń.
Czyli płytę kładziemy w dwóch warstwach ?!

  DomyKanadyjskie.com

  Nie. Druga warstwa przesunięta o połowę w stosunku do pierwszej. Wygląda jak „w cegiełkę”.

tomek

Witam

czy można zastąpić płyty OSB płytą P5?

maniana

czy jest możliwość montażu płyt do belek śrubami? to lepiej czy gorzej?
tzn Wkrętami :)

  DomyKanadyjskie.com

  Płyty można mocować wkrętami, ale trwa to dłużej i jest droższe, a nie ma takiej potrzeby. Wkręty muszą być przeznaczone do drewna, galwanizowane, a nie czarne fosfatowane – mają inną wytrzymałość konstrukcyjną. Zatem jeśli wkręty to galwanizowane, a nie czarne.
  Istotna jest różnica w ilość łączników (czyli gwoździ, zszywek czy wkrętów). Musi być tyle, ile przewiduje norma – jeśli używamy zszywek zamiast gwoździ to zszywek będzie trzeba więcej niż gwoździ.

kamila

jakie wymiary powinny miec krokwie na dachu dwuspadowym gdy poddasze jest użytkowe ścianki kolankowe maja 120cm wysokości ,kat dachu 45 stopni.krokwie o długości480cm

  DomyKanadyjskie.com

  Przede wszystkim powinien to określić projektant konstrukcji między innymi na podstawie rodzaju pokrycia dachowego oraz miejsca położenia budynku.
  Orientacyjnie można przyjąć przekrój 40 x 185. Proszę nie zapomnieć o jętkach.

Jocker

Witam. Mam zamiar zbudować domek letniskowy o wymiarach 6m x 4m z małym poddaszem i pojawił się dylemat związany z grubością belki stropowej. Mam dostęp do krokwi o wymiarach 10 cm x 5 cm i zastanawiam się czy będą one wystarczające jeśli ustawie je w rozstawie 50cm. Dodam, że całość będzie przykryta płytą OSB o grubości 22mm ze względu na to, że jestem w posiadaniu takich płyt. Zwracam się z prośbą o radę na temat tego jakiej grubości krokwie na strop będą odpowiednie. Pozdrawiam

  DomyKanadyjskie.com

  Nie wiem, czy pyta Pan o krokwie czy o belki stropowe? Krokwie to to na dachu, a belki stropowe to coś, co daje sufit parteru i podłogę poddasza.
  Niezależnie od tego, o co Pan pyta rozmiar 5 x 10 jest za mały. Musi być co najmniej 5 x 15, a i to w zależności od innych uwarunkowań. Rozstaw blek stropowych pod płytę OSB 22mm to 60cm w osi. Na dach to bardzo ciężka płyta – bardzo obciązy konstrukcję i niewygodnie się ją tam kładzie.

DomyKanadyjskie.com

Przede wszystkim rozstaw jest spowodowany założeniami technologicznymi. Czyli rozstaw ma wpływ na nośność ściany, któa z kolei jest obciążona dachem, więc nie można ot tak zmieniać rozstawu słupków. Rozszerzenie słupków o te 25mm zapewne nie miałoby większego wpływu na jej nośność, ale dobrze się Pan domyśla, że istnieją inne materiały mające na to wpływ. Płyta gipsowa kładziona po drugiej stronie ściany ma szerokość 120cm, więc gdyby konstrukcyjnie rozszerzenie słupków było możliwe to płyta gipsowa nie starczyłaby od słupka do słupka.
Swoją drogą wielokrotnie zastanawiałam się, dlaczego Kronopol nie zwęzi swojej płyty? W domach murowanych nie ma to najmniejszego znaczenia, a w domach szkieletowych ogromne.

mietnow

Płyty mają szerokość 125 mm więc nie lepiej stosować rozstaw szkieletu 62,5 mm?
Czy to jest uwarunkowane innymi materiałami?

Jurek

Jak powinny być bite płyty OSB: gdy ściana leży czy powinna być dobijana do stojącego szkieletu?

  DomyKanadyjskie.com

  Płyty można przybijać i tak, i tak. Jeśli ściana leży to przybijanie jest łatwiejsze, ale jest inny problem. Trzeba pamiętać, że zanim przybijemy płytę, musimy ścianę dobrze ustawić. Tak, aby wszystkie kąty były proste. Inaczej po związaniu płytą OSB ściana nigdy nie da sie już ustawić tak, aby w pomieszczeniu były kąty proste i piony.

Bociek

witam, jaki cel robienia poszyci z osb? usztywnienie? pytam gdyz kupuje domek letniskowy, ktory swiezo postawiono tak jak kanadyjczyka. czy konstrukcja drewniana co 60 cm a na zewn tylko wiatroizolacja o odeskowanie poziome bez plyty osb, od srodka pomiedzy krokwie bedzie wkladana welna 10 lub 15 na to paroizolacja i boazeria drewniana od wewn.
czy taka konstrukacja jest ok na domek rekreacyjny, gdzie wewn sciany jest tylko welna? czy 10 czy 15 lepiej dac?

Marlena

Czy mozliwe jest postawienie domu szkieletowego bez obicia go płytą osb? Tylko szkielet, drewniana elewacja na zewnątrz, wypełnienie z wełny i w środku płyty k-g? Tak wygląda projekt pracowni MG Projekt „Przepiórka”

  DomyKanadyjskie.com

  Szkielet można postawić bez obijania go płytą OSB, ale musi być usztywniony w inny spossób. Zwykle dobija się deski po ukosie w obi strony. Deski powinny być zagłębione w szkielet. Trudno to opisać, ale w projekcie konstrukcyjnym ukosy powinny być ujęte.
  Prawidłowy przekrój takiej ściany to (od zewnątrz):
  – deska elewacyjna
  – pustka wentylacyjna
  – wiatroziolacja
  – szkielet wypełniony wełną
  – paroizolacja
  – płyta gipsowa

  PS: Pani komentarz został przez serwer oznaczony jako spam, dlatego odpowiedź jest tak późno. Przepraszamy za opóźnienie.

bodzio

A jak się rozszerzają płyty skoro są przybite na całym obwodzie co 15 cm?

  DomyKanadyjskie.com

  Płyty OSB w 95% złożone są z drewna, które jako naturalny materiał nabiera wilgoć, a później ją oddaje (w zależności od wilgotności powietrza). Mimo, iż są mocowane dość gęsto to jednak w dalszym ciągu pracują. Polecam przejrzenie instrukcji montażu producenta płyt OSB, firmy Kronopol: http://www.mdb.kronopol.pl/Plyta-OSB/Instrukcja-montazu

  Płyty o krawędziach prostych łączyć na legarach z zachowaniem koniecznie min. 3mm dylatacji wokół płyty.
  Przy montażu płyt pomiędzy ścianami lub w przypadku podłóg pływających zalecane jest zachowanie dylatacji 12 mm pomiędzy płytą a ścianą.
  „Jeżeli płyta OSB jest układana w paśmie dłuższym niż 12 m, to należy dodatkowo pozostawić szczelinę dylatacyjną o szerokości min. 25 mm.”

tomasz esteta

mam zamiar wybudować domek – coś podobnego do campingu, tylko więszy i w dobrym standardzie. Planowane wymiary zabudowy 11,4×6,5 m. Zamierzam na konstrukcję szkieletu użyć „słupków” 12×12 cm co 130 cm. Żeby elewacje ładnie wyglądały planuję wykonać je z heblowanych desek 12-14×2,5 cm. Wewnątrz coś w rodzaju boazerii. Przedstawiona, w artykule, propozycja obicia z zewnątrz płytą OSB daje dużą sztywność w płaszczyźnie ściany, tylko wygląda jak „chałupki” w Nowym Orleanie po tornadzie. Czy macie Koledzy jakieś doświadczenia w tym zakresie, lub swoje propozycje?

  DomyKanadyjskie.com

  My zajmujemy się tylko szkieletowymi domami kanadyjskimi. Jeśli piszesz o słupkach 12×12 i rozstawie 130cm to nie jest to kanadyjczyk.
  Płyta OSB wiąże konstrukcję, ale nie da się nią wiązać rozstawu 130cm z racji wymiarów płyty OSB (125 x 250cm). Przy takim rozstawie pozostaje Ci związać konstrukcję ukośnymi deskami.

  PS: W Nowym Orleanie po tornadzie chałupki murowane wyglądają tak samo jak drewniane :-)

   mb

   Piszecie tu o płytach OSB o wymiarach 120x250cm. Czy standardowy wymiar to nie przypadkiem 125x250cm, bo 120cm nigdzie nie mogę znaleźć? Jeżeli tak to przy rozstawie szkieletu 40cm lub 60cm każdą płytę trzeba dociąć o 5cm. Czy tak właśnie robicie?

    DomyKanadyjskie.com

    Tak, rzeczywiście to nasz błąd w opisie. Oczywiście płyty OSB mają wymiar 125 x 250.
    Dziekujemy za czujność :) Błąd już poprawiony!
    Każdą płytę trzeba dociąć o tych ok. 5cm. Niestety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *