- DomyKanadyjskie.com - http://www.domykanadyjskie.com -

Ściany zewnętrzne – obijanie płytą OSB

Płyta OSB na ścianach zewnętrznych
Czyli
Jak poprawnie mocować poszycie ścian zewnętrznych?

Najczęściej spotykanym w Polsce poszyciem ścian jest płyta OSB-3.

Na ściany zewnętrzne w rozstawie 40cm i 60cm stosuje się płytę OSB-3 o grubości 12mm. Nie ma potrzeby kłaść grubszej płyty, ponieważ w żaden sposób nie polepsza ona wytrzymałości ścian, a tylko niepotrzebnie podnosi koszt budowy.

Podstawowa zasada kładzenia płyt, obowiązująca przy ścianach, stropach i na dachu to DYLATACJA. Płyty nie mogą do siebie dotykać. Zostawia się pomiędzy nimi szczelinę ok. 2-3mm, aby miały miejsce na rozszerzanie się, kiedy w budynku podnosi się wilgotność powietrza (na przykład latem).

Płyty OSB muszą wiązać budynek, a więc bardzo istotne jest, gdzie będą łączone.

Druga zasadą jest więc łączenie płyt na słupkach, aby usztywniały one ścianę.

Ilość gwoździ lub zszywek zależy od rodzaju łączników. Zszywki wbija się co 15cm, gwoździe rzadziej. Warto odrysować sobie linię, którędy biegnie słupek, aby za każdym razem trafić w niego centralnie.

Kolejną ważną rzeczą jest docinanie płyt tak, aby jak najlepiej wiązały budynek, a nie tak, aby było jak najmniej odpadu.

!!!!!!! Pamiętajmy, że to jest konstrukcja budynku i jeśli tutaj coś zepsujemy w imię oszczędności, to do końca żywota tego domu będziemy za to płacić pęknięciami ścian. Istnieją miejsca, gdzie można na budowie oszczędzać, ale nie przy robieniu fundamentu, konstrukcji i dachu. Resztę znacznie łatwiej i taniej poprawić.

Płyty kładzie się „na mijankę” czyli jeśli zaczynamy od pełnej płyty to drugą warstwę zaczynamy mniej więcej od połowy płyty, aby uniknąć „krzyżowych” połączeń.

Płyty łączy się jak najdalej od wszelkich otworów. Oznacza to, że nigdy nie docinamy płyty wzdłuż otworu okiennego czy drzwiowego – tak jak nakazywałaby logika oszczędności. Te miejsca są najbardziej narażone na pękanie, więc tym mocniej musimy je chronić.

.