Kominek – jak go poprawnie i bezpiecznie używać? | DomyKanadyjskie.com
domy kanadyjskie pod kluczdomy kanadyjskie blogi budowlanedomy kanadyjskie projekty

Kominek – jak go poprawnie i bezpiecznie używać?

Zobacz więcej na temat:               

Kominek w domu szkieletowym
Czyli
Jak poprawnie i bezpiecznie korzystać z kominka w domu kanadyjskim?

Przede wszystkim należy palić suchym liściastym drewnem.
Jakie drewno?
– dąb
– grab
– brzoza
– wszystkie gatunki owocowe
Jak suche?
Drewno nie może mieć więcej niż 20% wilgotności, jeśli chcemy, aby dawało nam maksymalną ilość ciepła. Najlepiej korzystać ze składów drewna, w których pracownicy dysponują miernikiem wilgotności lub kupić swój (koszt ok. 400PLN).

Suche drewno to podstawa
Warto o tym pamiętać, bo może nam to oszczędzić nawet 50% kosztów drewna. Różnica pomiędzy suchym a mokrym drewnem to nawet połowa ciepła, które ono wytwarza. Jeśli zużyjemy 10m3 mokrego drewna do ogrzania domu, to suchego zużylibyśmy 5m3, a w konsekwencji – zapłacilibyśmy o połowę mniej.

Aby uzmysłowić jak bardzo to jest istotne wystarczy porównać paliwo do kominka (drewno) do paliwa do samochodu (benzyny). Benzyna o zawartości 87 oktanów nadaje się do samochodów, ale tylko niektórych. Nie sposób jej używać do dzisiejszych europejskich silników, bo jest zbyt niskooktanowa.

Do ogrzania domu o powierzchni 150m2 zużyjemy ok. 10m3 suchego drewna, o ile założymy standardową bryłę budynku oraz temperaturę 21 stopni C. Pamiętajmy, że wiele zależy od tego, jak budynek został wykonany: jak jest szczelny, jak ocieplony, ile ma okien i jakiej wielkości, czy jest domem parterowym czy z poddaszem. Te wszystkie czynniki mają wpływ na ilość zużywanego paliwa.

Kominiarz minimum raz w roku
Jeśli palimy suchym drewnem to kominiarz nie będzie miał co robić. Sadza ze spalania suchego drewna ulatuje przez komin. Jeśli palimy mokrym – osadza się w kominie i na wkładzie kominkowym.
Niezależnie od wilgotności drewna i stanu komina pamiętajmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ubezpieczeń domów od pożaru – musimy mieć udokumentowaną kontrolę kominiarza minimum raz w roku.

Czy kominek brudzi ściany i sufit?
Podczas użytkowania kominka należy pamiętać, aby raz w tygodniu odkurzyć pod nim. Przez kratki nawiewne (te na dole) do komory grzewczej razem z powietrzem zasysany jest kurz. Podczas grzania w kominku powietrze wokół wkładu ogrzewa się i ulatuje w górę. Pamiętajmy, że kominek bardzo namacalnie wykorzystuje prawo fizyki – ciepłe powietrze do góry, zimne powietrze na dół. Wędrujące do góry ciepłe powietrze zasysane w dodatku przez turbinę zabiera ze sobą drobinki kurzu. Te zaś częściowo zostają w rurach, a częściowo wylatują przez kratki lub anemostaty brudząc przy tym ścianę lub sufit.
Jeśli będziemy systematycznie czyścić komorę pod kominkiem – nigdy nie będziemy mieli brudnych ścian ani sufitów.

Z kolei ściana i sufit bezpośrednio nad kominkiem brudzi się zwykle od zbyt szybko otwieranego kominka. Otwierając drzwiczki najpierw trzeba je delikatnie uchylić, aby wyrównało się ciśnienie w komorze spalania (w kominku) i w pomieszczeniu, w którym on się znajduje. Dopiero jak ogień przestanie wirować – można całkowicie otworzyć drzwiczki kominka.

Czarna szyba w kominku
Jeśli szyba w kominku zaczyna być czarna i nie widać paleniska to znaczy, że mamy mokre drewno. Ten czarny nalot na szybie to nic innego jak mokra sadza, powstająca podczas spalania. Wystarczy mocno rozpalić suchym drewnem, a szyba sama się wyczyści. Mocno paląc wysuszymy sadzę, a ta wyleci przez komin.

Zobacz również:

Kominek w domu szkieletowym
Drewno do kominka

brak komentarzy   ::   Dodaj własny komentarz

Komentarze są moderowane. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal DomyKanadyjskie.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *